Deținerea unui imobil fără cetățenie moldovenească

14 july 2020 31

Buna ziua. Daca ma dezic de cetățenia moldovenească pentru a o dobândi pe cea austriacă, o sa mi se ia dreptul de a deține un imobil (apartament) in Chișinău? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Maria,

Nu, aceasta nu poate fi temei. Nici-o persoană nu poate fi lipsită arbitrar de proprietatea sa, este o garanție prevăzută în Constitutie si in normele CEDO.

15 july 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Vedeți
Articolul 846. Dreptul la proprietate şi dreptul de proprietate intelectuală
(1) Străinii au dreptul de a deţine casă şi alte bunuri în proprietate privată, de a moşteni sau de a testa bunuri, de a exercita dreptul de autor al... mai detaliat unei opere literare, artistice sau ştiinţifice, al unei descoperiri, invenţii, de asemenea au alte drepturi personale nepatrimoniale.
(2) Dreptul de posesiune, de folosinţă sau de dispoziţie asupra unui bun imobiliar aflat pe teritoriul Republicii Moldova nu oferă străinului prioritate la obţinerea dreptului de şedere pe teritoriul Republicii Moldova.

Legea in intregime https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=122081&lang=ro#

15 july 2020