Devamare ceas

09 november 2018 77

Buna ziua. As dori sa cunosc dacă urmează a se achita careva sume pentru devamare sau taxe adaugatoare in cazul in care un prieten îmi transmite un ceas cu valoarea de 1.000$ din SUA. Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Sergei, salut!

Conform art. 101 alin. (7) din Codul fiscal, persoanele fizice care importă mărfuri a căror valoare depășește limita neimpozabilă de 300 euro, achită TVA în mărime de 20% din valoarea bunului.

Astfel, dacă ceasul este expediat prin poștă, se va achita TVA 20%.

În situația în care o persoană aduce personal... mai detaliat ceasul, atunci în conformitate cu Anexa Legii cu privire la modul de introducere și scoatere a bunurilor de pe teritoriul RM de către persoane fizice, se permite trecerea a 3 ceasuri fără achitarea drepturilor de import.

09 november 2018