Diferenta dintre contract vanzare-cumparare si contract donatie imobil

21 november 2019 387

Buna! As dori sa cunosc mai detaliat avantajele si dezavantajele acestor contracte. Este vorba de apartamentul parintilor, pe care vreau sa-l obtin in proprietate. Cum ar fi mai avantajos pentru mine, in sensul taxelor de stat, taxelor notariale etc. si a unei evetuale vanzari a imobilului in viitor? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Din punct de vedere al taxelor fiscale, pentru contracte intre rude de gradul I mai avantajos este contractul de donatie.

Ambele sunt translative de proprietate, asa ca veti deveni proprietar si veti putea instraina ulterior.

21 november 2019