Din ce moment se calculeaza termenul de 180 zile

21 march 2023 198

Buna ziua. In august 2022 am intrat in Republica Moldova cu un automobil cu numere LT si am stat o luna acasa, dupa care am plecat. In mai 2023 voi reveni in tara cu cu acelasi automobil. Cate luni mai pot sta? De cand se calculeaza termenul de 180 de zile: de la inceputul anului sau de la data cand a fost prima prima intrare in MD?

Jurist comments 5

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua. De la prima intrare.

21 march 2023
Dumitru  Ceban

Dar ca saflu precis kite zile am stat cu auto straina si kite mai am pot undeva primi asa informatie?sau numa la vama?informatie

21 march 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Doar serviciul vamal vă poate furniza asemenea informaţii
https://customs.gov.md/ro/articles/informatii-de-contact

21 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua.
A fost exclusă prevederea conform căreia automobilele, introduse pe teritoriul vamal de către persoanele fizice cu domiciliul în orice stat străin şi care deţin permis de conducere emis în ţara în care au domiciliu, se pot afla pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen mai mare de 180 zile,... mai detaliat până la 3 ani.
Astfel, începând cu 1 ianuarie 2023, persoanele fizice rezidente şi cele nerezidente au dreptul de a introduce mijloace de transport declarate prin acțiune şi plasate sub regim vamal de admitere temporară pe teritoriul vamal al Republicii Moldova, pe un termen de până la 180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive, fără excepții.

Dvs vi se aplică prevederile legii vechi. Din momentul ce veți intra pe teritoriul RM veți avea dreptul să vă aflați cu automobilul 180 de zile într-un an.

21 march 2023
Dumitru  Ceban

Mersi mult de raspuns

21 march 2023