Din dosarul civil a dispărut originalul unei recipise

28 december 2019 79

Bună ziua. Din dosarul civil păstrat în arhiva judecatoriei Buiucani a dispărut originalul unei recipise. Cine răspunde de dispariția recipisei si cum se poate face o expertiză fără originalul recipisei?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

De regulă urmează să răspundă secția Arhivei sau persoanele în gestiune cărora a fost transmis dosarul său se află.

Referitor la expertiză urmează să detalizați informația pentru a va putea răspunde.

28 december 2019
  • Legal consultant

D-na Mariana, DVS trebue să depuneți o cerere pe numele Președintele jud. Buicani, să fie pornită o anchetă de serviciu, să fie verificat cine este vinovatul sau vinovata. Eu nu esclud, că s-a făcut cu un scop meschin, cineva din părți a avut interesul să dispară documentul, dacă cauza s-a... mai detaliat examinat deja. Întrebare pentru ce vă trebue recipisa, dacă deja a fost pronunțat hotărîrea și posibel să fie în favoarea DVS.

29 december 2019