Din martor in banuit

25 december 2019 86

Buna ziua. Sunt invinuita de furt de organele de urmarire penala. Locuesc impreuna cu sotul si copiii in casa parinteasca, parintii lucreaza peste hotare. De la un timp, sotul s-a imprietenit cu un vecin cu care consuma mult alcool si a devenit agresiv. Am observat ca dispar lucruri de pe langa casa, dupa care am aflat ca sotul le ducea vecinului. Am incercat sa vorbesc cu el, dar a fost inutil. Parintilor nu le-am spus pentru ca imi era frica, m-am gandit ca pana la intoarcerea lor am sa rezolv problema. Din pacate, parintii au revenit acasa si au depus o plangere la politie pentru furt pe sotul meu si pe vecin. Dupa asta, sotul a spus ca a fost amenintat, dar nu a spus cu ce si din aceasta pricina facea totul ce ii zicea vecinul. Am fost chemata ca martor si am povestit tot ce am stiut, dar mi-au modificat marturia si m-au pus ca banuit. Din cauza vederii, nu am putut citi ce au scris, mi-au citit si eu am semnat. Dupa asta, cand parintii au luat cunostinta cu materialele dosarului, acolo era scris ca anume eu cu sotul am sustras bunurile din casa. Dar eu asta n-am facut. Parintii au depus cerere de impacare cu mine, dar procurorul le-a zis ca accepta cererea numai daca eu recunosc vina. Eu nu recunosc vina, eu nu am dus bunurile din gospodarie. Pe vecin din banuit l-au facut martor, dar cand a avut loc perchezitia, au gasit multe lucruri straine, inclusiv o arma neinregistrata. Si degraba va fi a patra sedinta, sotul spune tot adevarul, cum a fost, ca a fost impus de vecin cu amenintari, dar procurorul ii spune sa recunoasca vina si sa ia asupra lui totul. Vreau sa stiu daca este corect cum procedeaza organele de urmarire penala si procurorul? Cum sa procedez mai departe? Multumesc.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna seara doamna Cristina,
Dvs si singura stiti raspunsul la intrebarea daca procedeaza corect sau nu organele de drept. Ce sa faceti? Sa va angajati un avocat si sa luptati pentru dreptate, sau sa renuntati si sa faceti cum spune procurorul, totul depinde de dvs.

26 december 2019