Diploma de calificare profesionala vs. licenta

22 october 2018 34

Buna ziua. Vreau sa fac a doua facultate, urmeaza sa aleg institutia de invatamint. Una dintre acestea dupa finalizarea studiilor elibereaza diploma de calificare profesionala. Intrebarea mea este daca aceasta are aceeasi valoare ca si diploma de licenta? Daca, de exemplu, o sa fie posibil sa fac masteratul in baza acestei diplome? Multumesc.

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

Intuiesc că instituția de învățământ care eliberează diplomă de calificare profesională nu este o instituție de învățământ superior, ci una pentru efectuarea studiilor medii de specialitate. Una dintre condițiile de admitere la master rezidă în deținerea diplomei de studii superioare.
Prin urmare, la master o să puteți fi admisă... mai detaliat doar în baza diplomei care confirmă studiile superioare de licență.

Succese!

23 october 2018