Directorul intreprinderii are dreptul sa ma concedieze?

30 january 2019 118

Buna ziua. Am asa o intrebare: sotia mea are un conflict cu sefa mea (ele se cunosc, dar sotia mea nu lucreaza cu noi ), iar sefa s-a plans directorului intreprinderii. El nu zice nimic, dar sefa zice ca din cauza acestui conflict o sa ma dea afara de la serviciu. Intrebarea mea este: seful intreprinderii are dreptul sa ma dea afara din cauza conflictului dintre sefa mea si sotie? Daca nu - unde pot sa ma plang in caz de asa situatie? Multumesc frumos pentru raspuns!

Jurist comments 8

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vitalie,

Aparent acest conflict nu reprezintă un motiv de concediere, însă noi nu cunoaștem circumstanțele, cauza și natura conflictului în cauză.

30 january 2019

nu este legat de sserviciu,sotia a ofensato pe retelele de socealizare,si acest lucru nu ia placut sefei,si ea sa jeluit derectorului,ca sotia a vorbit un pic vulgar si a postat niste poze,iata care ete cauza

30 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Acesta nu este temei de concediere ci răfuieli personale.

30 january 2019

in caz de concediere unde ma pot adresa?

30 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Ordinul de concediere se contestă în instanța de judecată.

30 january 2019

doar prin instanta de judecata?in alta parte nu pot sa scriu plingere,pe firma?

30 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

În primul rând ar trebui să adresați o plângere direct conducerii/conducătorului unității despre „hărțuirea” neîntemeiată/comportamentul/atitudinea de care face dovadă șefa nemijlocită a Dvs.
De asemenea, dacă considerați că vi se încalcă careva drepturi legale de muncă vă puteți adresa inclusiv la Inspectoratul de Stat al Muncii (mai jos vedeți link-ul cu... mai detaliat datele de contact al fiecărui inspectorat teritorial).
https://ism.gov.md/ro/content/contacte

Doar în cazul în care angajatorul din proprie inițiativă, conștientizînd că a încălcat o normă legală își anulează propriul ordin de concediere nu va fi necesar să-l contestați în instanța de judecată competentă.

30 january 2019

multumesc frumos

30 january 2019