Distanta intre cladiri cu multe etaje

03 february 2022 182

Buna ziua. Langa un bloc locativ cu 5 etaje se construieste alta cladire cu 16 etaje. Care, potrivit legii, e distanta minima intre cladiri care trebuie respectata?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna seara, normele care reglementeaza distanta intre blocuri depind de normele antiincendiare, normele sanitare, normele in planificate urbana etc. Fiecare situatie este foarte individuala pentru fiecare tip de cladiri insa distanta minima porneste de la 60 cm conform Codului Civil.

10 february 2022