Divort si perfectarea actelor copilului

15 march 2021 12

Buna ziua. Sunt in proces de divort de mai bine de un an de zile si inca nu a avut loc prima sedinta. Am nevoie urgenta sa fac actele copilului, dar le pot face doar in baza certificatului de casatorie sau de divort. Este vreo solutie pentru a lua certificatul de casatorie in vederea perfectarii actelor? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Buna ziua,

Vă adresați la Serviciul Stare Civilă și solicitați eliberarea duplicatului certificatului de căsătorie în regim urgent. Ulterior, în baza certificatului obținut sunteți în drept să perfectați actele copilului.

O zi bună.

16 march 2021