Divorț si partajarea masinii

16 march 2021 18

Cum pot obține divorțul, daca eu ma aflu in Moldova, iar sotul - peste hotare? Copii nu avem. Ce fac in cazul in care avem in comun o mașina, pe care o folosește sotul, dar e înregistrată pe numele meu? Pot cere prin judecată partajarea mașinii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Deci, desfacerea căsătoriei este posibilă prin intermediul notarului sau a organului de stare civilă doar in cazul in care sunt prezenți ambii soți și nu există careva neînțelegeri, adică ambii sunt de acord cu desfacerea căsătoriei.

În cazul lipsei acordului sau lipsei unuia dintre soți, desfacerea căsătoriei poate fi obținută... mai detaliat prin intermediul instanței de judecată.

În cazul mijlocului de transport, sau a altor bunuri obținute în timpul căsătoriei, acestea sunt proprietatea comună, astfel în cazul partajului, fiecărui soț îi va reveni cîte 1/2. Partajul poate avea loc prin înțelegerea părților, contrar prin intermediul instanței de judecată.

Detalii suplimentare puteți contacta la mail: vitalieonofrei@gmail.com

17 march 2021