Divorț

18 november 2019 237

Buna ziua. Sotia mea a depus cerere de divort prin advocat. Eu nu sunt de acord. Ce se poate intampla dacă nu îl dau? N-avem nimic de impartit. Avem un copil de 2 anisori. Dacă va cere pensie alimentara pentru copil, as vrea sa cunosc drepturile mele de tata, cum pot sa văd copilul si dacă pot să-l iau sa stea cu mine uneori.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul în care unul dintre soți refuză desfacerea căsătoriei în procedura notarială celălalt soț este în drept să-l acționeze în instanța de judecată.

Pentru stabilirea unui grafic de vizite cu copilul vă adresaţi la Autoritatea tutelară.
Ambii părinți au drepturi și obligații egale față de copiii săi, fie că locuiesc împreună... mai detaliat fie separat de copii.
Părintele care locuiește separat de copil trebuie să achite copilului pensia de întreținere.

18 november 2019