Acte prezentate in cadrul procesului de divort

06 may 2021 20

Buna ziua. Sunt in proces de divort, avem un copil minor care locuieste cu mine. Curand vom avea prima sedinta de judecata. Mi s-a spus ca trebuie sa aduc de la Primarie si gradinita acte care confirma ca copilul locuieste si frecventeaza gradinita in localitatea respectiva. Aceste institutii trebuie sa scrie si o caracteristica? Ar fi lucrul asta un benificiu pentru mine?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da, instanța de judecată la stabilirea domiciliului copilului minor va lua în calcul toate dovezile prezentate de dvs care confirmă anumite stări de fapt și anume caracteristica eliberată de grădiniță poate confirma că dvs sunteți cea care are grijă de copil și de interesele acestuia. Caracteristica primăriei poate confirma... mai detaliat personalitatea dvs adică să vă caracterizeze ca o persoană pozitivă ș.a...

Acesta acte nu sunt obligatorii și nimeni nu vă poate obliga să le prezentați doar sunt niște acte care ar fi în beneficiul dvs să convingeți instanța despre faptul că copilul se află la îngrijirea dvs și doar dvs sunteți reprezentantul legal care se preocupă de creșterea acestuia.

06 may 2021