Divort pronuntat in absenta sotului

21 april 2021 16

Buna ziua. Instanta a pronuntat o hotarare privind desfacerea casatoriei in absenta sotului. Trebuie sa achit o taxa de stat im marime de 1000% din salariu minim. Care e aceasta suma in lei? Cand pot apela la starea civila pentru a obtine certificatul de divort? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Suma este egală cu 200 lei, și puteți apela la starea civilă după intrarea în vigoare a Hotărîrii judecătorești. Dacă nu se contestă Hotărîrea atunci peste 30 zile din momentul adoptării acesteia.

23 april 2021