Divort, ambii sintem de acord si avem un copil minor

01 july 2020 182

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, este vreun notar in Chisinau care se ocupa de divorturi? Am fost la cativa si zic ca nu se lucreaza cu asa ceva.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
transmiteți un mesaj privat și va ofer date de contact

01 july 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Urmează să vă adresați la oricare dintre notarii din raza domiciliului unuia dintre soți.

În cazul în care vă refuză puteți sesiza Camera Notarială și Ministerul Justiției în vederea atragerii la răspundere a acestora.

O alternativă este adresarea în instanța de judecată une o să achitați doar 140 lei taxa de... mai detaliat stat și aceasta va fi mai ieftin în comparație cu divorțul în procedura notarială.

Accesați link-ul de ma jos și găsiți modele de cerere.
https://yavo.md/rom/modele

Citiți atent și ajustați cererea la necesitățile Dvs.

Succes.

02 july 2020