Divorț când doar unul din soți dorește să divorțeze

16 june 2020 294

În cazul în care unul din soți dorește divorț, iar altul nu, care este procedura? Poate depune doar o singură persoană? Cât durează? Care sunt condițiile?

Jurist comments 6

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ina!

În asemenea circumstanțe, acel dintre soți care dorește să divorțeze urmează să se adreseze în instanța de judecată.
În dependență de existența sau lipsa copiilor comuni, soțul care se adresează în instanța de judecată fie se va adresa la instanța de judecată din raza domiciliului său, fie dacă nu au... mai detaliat copii comuni și au domiciliu diferit se va adresa în instanța de judecată din raza celuilalt soț (pârât).
Pentru aceasta este necesar să întocmească o cerere de chemare în judecată la care se anexează următoarele:
- dovada achitării taxei de stat - 40 lei. Taxa se achită la oricare bancă, pe contul bancar al instanței de judecată care va examina cauza.
- copia buletinului de identitate (al său);
- copia buletinului de identitate al celuilalt soț, dacă dispune de aceasta (nu este obligatorie);
- certificatul de căsătorie în original/duplicat (duplicatul are aceiași valoare juridică);
- copia certificatelor de naștere ale copiilor, în cazul în care există copii minori care nu au împlinit 14 ani. Instanța de judecată este obligată din oficiu să stabilească domiciliul minorilor când părinții divorțează.
Dacă se solicită stabilirea domiciliului minorilor achitați încă o sută lei pentru taxa de stat.

Toate actele anexate în copie trebuie certificate pe propria răspundere.

După ce depuneți cererea urmăriți pagina web a instanței de judecată accesînd link-ul www.instante.justice.md și verificați cutia poștală, deoareceți veți primi o citație și încheierea instanței de judecată.

Succes.

16 june 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In caz ca doar unul din soți doreste divorțul, acesta poate fi obtinut prin intermediul inștanței de judecată.
In acest sens urmeaza sa va adresați cu o actiune in instanță, solicitind divorțul.
Totodată fiind solutionat si subiectul privind stabilirea domiciliului copilului minor cit si pensia de întreținere daca sunt copii minori.

16 june 2020

Mulțumesc mult! Cam cât durează de la depunerea cererii în instanța de judecată, dacă nu avem copii și în genere nu avem nimic de împărțit?

17 june 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

În condițiile actuale în cel mai bun caz 2-3 luni până la emiterea hotărârii judecătorești.

17 june 2020

Mulțumesc mult!
La care instanță de judecată trebuie să mă adresez? Anume unde? Pe sector? Centrală? Este necesar avocat sau fără? Întreb pentru că cei de la Starea civilă nu m-au putut direcționa nicăeri. Au spus că nu știu
Mulțumesc anticipat!

18 june 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Regula generală, va adresati la instanță de la domiciliu piritului.
La caz sunt si excepții.
Apelati la avocat in cazul ca nu dispuneți de timp sau de cunoștințe, pentru a fi reprezentată, adica la dorință.
Model de cerere vedeti https://yavo.md/rom/modele, urmează sa introduceți modificarea necesară.

19 june 2020