Divort cand unul dintre soti e dat disparut

18 december 2019 71

Buna ziua! Parintii mei nu mai sunt impreuna de ceva ani si mama mea vrea sa divorteze oficial. Tatal este cetatean strain si nu vrea sa depuna prea mult efort. Nu au avere de impartit. Cum se poate proceda in cazul acesta? Se poate considera ca si disparut celalalt sot? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
pentru divorț nu e nu este necesar de a declara persoana dispărută, e nevoie de adresat cu acțiune în instanța de judecată, și obțineți hotărîrea, care o înregistrați la starea civilă și primiți certificatul de divorț.

19 december 2019