Divorț, copil minor

17 november 2018 94

Buna ziua. Vrem sa divorțăm, avem un copil minor, nu avem loc de muncă nici eu, nici soțul. In acest caz, sotul poate să-mi ia copilul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Sanda,
În lipsa unui acord între părinți, instanța de judecată este cea care va decide cu cine va domicilia permanent copilul.
Dacă ambele părți sunt de acord să divorțeze se pot adresa la Oficiul Stării Civile să depună o declarație, iar după 30 zile vin și ridică certificatul de divorț. În... mai detaliat cazul în care unul dintre soți nu dorește, atunci urmează a fi depusă o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei, determinarea locului permanent de trai și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor, iar în proces urmează a fi atrasă Direcția de protecție a drepturilor copilului din raza instanței de judecată (din sectorul respectiv sau din raion).
Cererea o depuneți în 3 exemplare, iar al 4-lea să vă rămână Dvs., la cerere urmînd a fi atașate copiile de pe buletinul de identitate al Dvs, a certificatului de naștere al copilului, certificatul de căsătorie și dovada achitării taxei de stat 140 lei.

17 november 2018