Divorț familie cu copil minor și partajul averii

07 january 2021 17

Bună ziua. Doresc să depun cerere de divorț. Unde trebuie să mă adresez în primul rând și ce acte trebuie să prezint ? Ambii soți suntem de acord. Avem copil minor și un apartament luat în credit pe 15 ani. Vă mulțumesc mult pentru sfat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca ambii soți sunt deacord,ergeți si depuneti cerere de divorț la organul de stare civilă.
Cit ține de bunuri si alte situații, se rezolvă la notar, unde se va intocmi contract de partaj.
Daca nu se solutioneaza amiabil, deja se va adresa in judecata

08 january 2021