Divort cu cetateanca a Ucrainei

19 february 2022 42

Buna ziua. Fratele meu e casatorit cu o cetateanca a Ucrainei, inregistrarea casatoriei a fost pe teritoriul Ucrainei si nu a fost oficializata in R. Moldova. Au un copil de 3 ani. Acum au decis sa divorteze. El are dreptul sa işi ia avocat din Modova daca divortul se desfasoara in Ucraina si in ce circumstante? E posibil sa se desfasoare divorul in R. Moldova? Care este procedura? Multumesc frumos!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Nady, DVS n-ați indicat unde se află soția fratelui la Ucraina sau la Moldova. DVS sunteți în drept să luați avocat de la Moldova, să participe în proces la Ucraina, puteți iniția un proces și la Moldova

20 february 2022