Divort cu cetateanca romana

16 march 2019 31

Buna ziua. Vrem sa divortam, eu sunt cetatean al RM, iar sotia are cetatenie romana si certificat de casatorie roman, si avem copil de 5 ani. Copilul nu are certificat de nastere roman. Care sunt sansele mele sa detin custodia pe copil, daca am post de munca oficial de 2 luni si casa mostenire?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Alexandru,

Dacă părțile nu pot ajunge la un numitor comun cu privire la domiciliul permanent al copilului minor după desfacerea căsătoriei de către părinți, aceștia pot desface căsătoria pe cale judecătorească doar.
Astfel, urmează a fi formulate următoarele pretenții:
(1) desfacerea căsătoriei
(2) determinarea domiciliului copilului cu dvs
(3) încasarea pensiei de întreținerepentru copilul... mai detaliat minor în mărime de ..... alegeți una din variantele oferite de Codul familiei la art. 75 sau 76.
http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

Un avocat/avocat stagiar nu va poate oferi șanse de câștig, judecătorul este cel care va decide reieșind toate faptele și circumstanțele de fapt ale cauzei.

In practică am întâlnit situații în care instanta de judecată dă prioritate mamelor chiar dacă nu dispun de surse de venit, locuință sau alte bunuri.

17 march 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

În cazul în care soția este doar cetățean al României și se va adresa prima în instanța judecătorească din România cauza va fi examinată de către instanța competentă din România.
În acest vă recomand să nu ezitați și să acționați cât mai rapid.

Succes.

17 march 2019