Divorț cu copii minori

26 january 2020 136

Buna! Doresc să divorțez, dar avem doi copii minori. Soțul ma amenință că va face tot posibilul să ma dcadă din drepturile părintești, din cauza că am fost pe trei luni peste hotare. Cum pot să obțin ca să rămână copiii cu mine după divorț? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua Dna Ana,
În cazul în care copilul a stat în grija bunicilor ori a unui membru din familie, soțul dvs nu va poate lipsi de drepturi parintești în baza acestui temei.

27 january 2020