Divorț cu copil minor

18 march 2021 61

Buna ziua. Sunt in proces de divorț. Soția a dat declarații false prin intermediul avocatului, precum că locuiește la părinții ei împreună cu băiatul nostru de 13 ani. În realitate, ea este într-o relație de mai mult de un an, a plecat peste hotare, iar eu am luat băiatul la mine acasă și îl educ singur. Întrebarea este dacă ea poartă răspundere pentru declarații false în cadrul procesului?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Veaceslav, la DVS e un dosar civil. În cazul dat pentru declarații false nu este răspundere penală. DVS o să încercați la Curtea de Apel să aduceți dovezi contra celor declarate de ex. soție.

19 march 2021