Divort cu copil minor, in situatia cand sotul e impotriva

07 december 2018 159

Unde ma pot adresa cand sotul e impotriva divortului? Care sunt sansele ca sa obtina el custodia asupra copilului? Care vor fi obligatiile mele daca copilul ramane cu mine?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Ecaterina,

În stiuația Dvs. urmează să vă adresați în instanța de judecată. Codul Familiei prevede că dacă soţii au copii minori comuni și nu au ajuns la un acord privind întreținerea, educația și domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc... mai detaliat pe cale judecătorească.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

07 december 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Suplimentar, va comunic si faptul ca uneori instanta mai cere si dovada adresarii la oficiul starii civile unde il invitati pe sot sa desfaceti casatoria. Dar depinde de la caz la caz in dependenta de judecator. Respectiv recomandabil ar fi sa faceti si acolo o solicitare.

07 december 2018