Divort cu sotul care se afla peste hotare

29 july 2019 167

Buna ziua. Dacă soțul nu se afla in țara, iar eu doresc sa depun cerere de divorț, cum pot sa obțin acordul lui, pentru ca el nu poate sa vina in țara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Ina,

Nu neapărat sa aveți acordul soțului pentru a iniția procedura de desfacere a căsătoriei.
În cazul Dvs. aveți posibilitatea de a initia o acțiune în justiție împotriva soțului. Acțiune veți depune la oricare din sediile instanței din raza domiciliului soțului, dacă aveți copii minori care, locuiesc cu Dvs. puteți... mai detaliat depune acțiune la instanta din raza domiciliului Dvs..
Din start renunțați la procedura de mediere judiciară, iar dacă soțul nu a fost citat corespunzător solicitați citarea publica astfel încât publicînd acel anunț într-un ziar local ați putea la următoarea ședință sa examinați cauza și obține o hotărâre judecătorească.

Succes.

30 july 2019