Divort cu un sot aflat peste hotare

08 september 2020 87

Ambii ne dorim divortul, doar ca sotul locuieste in Federatia Rusa. Avem 2 copii minori, cel mai mic e nascut in Rusia. Motivul este infidelitatea demonstrata si faptul ca sotul se pregateste pentru intemeierea altei familii. Avem apartament luat in ipoteca in Rusia, fara reparatie si conditii. Dorim sa divortam aici in RM. Sotul nu se poate prezenta. Care este procedura? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în lipsa uneia dintre părți, desfacerea căsătoriei va avea loc prin intermediul instanței de judecată.

11 september 2020