Divort de comun acord

08 may 2019 108

Buna ziua. Suntem stabiliti in Marea Britanie, avem un copil minor. Cum sa divortam in caz ca nu putem veni in MD? Pretentii unul fata de altul nu avem.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Marea Britanie și Irlanda recunosc doar divorțurile înregistrate de o curte de jurisdicție civilă de pe teritoriul acestor state. Astfel, divorțurile înregistrate de misiunile diplomatice și consulare nu sunt recunoscute.

Astfel, efectele juridice în spațiu a căsătoriilor/divorțurilor înregistrate la Ambasada Republicii Moldova la Londra se vor limita doar la teritoriul... mai detaliat Republicii Moldova și ale altor state (în dependență de legislația lor internă), nefiind, în același timp, recunoscute de către autoritățile britanice și irlandeze.

Mai simplu, divorțul puteți să-l înregistrația ambasada RM în Londra care va avea efecte juridice doar pe teritoriul RM nu și în Anglia, astfel în caz contrar urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată acolo.

08 may 2019