Divort din cauza violentei fizice si verbale

23 january 2021 22

Buna. Vreau sa divortez din cauza violentei fizice si verbale. Sotul abuzeaza cu alcoolul, am dovezi video. Ma alunga din casa pe care am cumparat-o impreuna. Nu contribuie financiar la intretinerea copilului, si nici la cheltuielile casnice. Spune sa plec din casa si din localitate. Salariul meu a fost si este de 3 ori mai mare ca al lui.
Ma ameninta ca are rude si cunostinte peste tot si ma va purta prin istante. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru iceput depu eti o plingere la poliție in cazul violenței.
Daca nu există dori ta comuna la desfacerea căsătoriei, urmeaza sa va adresați in instanta de judecata.
Totodată in cazul existenței unurilor comu e, urmeaza sa solicitati partajarea averii comune care se va face deasemenea prin judecată daca nu există... mai detaliat un acord comun.
Cit ține de ponturile cu rude si cunoștințe, nu atrageti atenție, nu e motiv sa il rabdați.

24 january 2021