Divort din prima sedinta

15 october 2018 111

Buna ziua. Casatoria a durat 7 ani, in urma careia avem 2 copii minori, de 5 ani si 1 an. Sotul a depus la divort. Citatia am primit-o cu 4 zile inainte de judecata. La prima sedinta de judecata nu m-am prezentat din motiv ca copii erau bolnavi in acea zi. Am primit hotararea despre desfacerea casatoriei. Intrebarea mea este: este legal sa desfaca casatoria la prima sedinta de judecata, in prezenta judecatorului si a avocatului sotului, fara prezenta mea, fara prezenta reprezentatului de asistenta sociala, care la fel a avut lipsa la judacata?

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Instanța este îndrept să examineze cauza în lipsa unui participant în cazul în care există dovada citării legale. astfel în cazul în care D-voastră ați recepționat citația recomandată și respectiv ați semnat avizul de recepție instanța dispunea de dovada citării legale și a examinat cauza în lipsa D-voastră. Pentru ca... mai detaliat cauza să nu fie exminată în lipsa D-voastră urma să comunicați instanței prin poștă, poștă electronică sau telefon despre imposibilitatea de a vă prezenta în instanță la data șiora stabilită și atunci instanța ar fi amînat examinarea cauzei pentru o altă dată. ce ține de prezența reprezentantului asistenței sociale, prezența acestuia în ședința de judectăpe o cauză privind desfacerea căsătoriei este obligatorie doar în cazul în care se soluționează și litigiul privind stabilirea domiciliului copilului/copiilor minori. în cazul în care soții nu au astfel de litigii desfacerea căsătoriei se examinează fără participarea reprezentantului autorității tutelare.

15 october 2018