Divort fara avocat?

02 april 2021 21

Buna. Vreau sa desfac casatoria prin judecata. Am un copil minor care traieste cu mine, tatal copilului nu are pretentii in acest sens. Am viza de resedinta in Drochia. E posibil sa depun cererea fara avocat? De ce acte am nevoie? Care sunt rechizitele bancare ale judecatoriei Drochia? Care e taxa de stat ce trebuie achitata?? Va rog, ajutati-ma!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca nu există obiecții intre dumneavoastră si soț privind desfacerea căsătoriei, atunci mergeți ambii la organul de stare civila si depuneți cerere pentru desfacerea căsătoriei sau puteți opta sa mergeți la un notar.
Daca nu există o înțelegere privind desfacerea căsătoriei, atunci mergeți la judecată.

04 april 2021