Divorț fără să afle soțul

22 august 2019 367

Bună ziua. Sunt căsătorită de aproape 17 ani. Acum vreau să dau la divorț, dar fără să afle soțul. Avem 3 copii minori, o casă. Soțul la moment se afla peste hotare. Nu vreau casă sau altceva din partea lui. Pot să obțin divorțul?

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

În condiții normale, divorțul poate fi obținut fie prin acordul părților, fie în instanța de judecată (de la locul domiciliului soților sau al unuia dintre soți). Prin urmare, nu veți putea divorța fără ca soțul Dvs. să nu afle acest lucru. Partajul averii comune, precum și pensia alimentară vor fi... mai detaliat decise, în lipsa unui acord între părți, de instanța de judecată.

23 august 2019