Divort in instanta

06 november 2018 238

Azi am fost la judecatorie, cu cererea de chemare in judecata, taxa de stat achitata. Solicit divortul in instanta de judecata, deoarece sotul refuza sa divortam la Oficiul Starii Civile. Din pacate mi s-a spus ca trebuie sa ii trimit scrisoare recomandata unde il chem la Oficiul Starii Civile, el s-o primeasca si dupa asta voi putea apela la instanta de judecata. Fara instiintarea asta, cererea risca sa fie scoasa de pe rol. Mentionez ca avem 2 copii minori. Au dreptate? E obligatorie instiintarea asta?

Jurist comments 5

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Samira,
Nu au dreptul să vă restituie cerea, deoarece adresarea la Oficiul stării civile nu este o cale prealabila obligatorie de parcurs pentru a va adresa în instanța de judecată.

Cu regret, această practica vicioasa a apărut de curând, de la 01.06.2018.

06 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Defapt din contra, este totul legal și corect !
Scrisoare care se cere a fi trimisa urmează să denote răspunsul soțului, adică să demonstreze refuzul, astfel ca atunci când ajungeți pe banca judecății, veți avea caa argument de ce ați fost nevoită să depuneți cerere de chemare în judecată... mai detaliat ci asta anume pentru că la solicitarea dvs din scrisoare de a se prezenta la OST acesta s-a eschivat

06 november 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Dacă este posibil sa ne expuneți norma din care reiese obligativitatea respectării acestor pași ca fiind o cale prealabilă obligatorie.
Țin să atrag atenția că și până la 01.06.2018 era posibila desfacerea casatoriei la OSC, însă de această opțiune dispuneau doar soții ce nu aveam copii minori, iar la moment s-a... mai detaliat oferit posibilitatea și celor cu copii minori.
Deci, de unde reiese această obligație de a respecta o pretinsă cale prealabilă?
Dacă tot ați menționat despre obligativitatea respectării căii prealabile, aceasta ar presupune că și în litigiile familiale ce țin de determinarea mărimii și încasarea pensiei de întreținere soții ar trebui să respecte calea prealabilă, or Codul familiei prevede ca soții pot stabili pensia de întreținere printr-un contract, fapt ce ar presupune ca trebuie expediată o invitație la negocieri, iar abia mai apoi sa te adresezi în instanța de judecată potrivit poziției Dvs
Faptul ca judecătorii procedează astfel nu presupune și faptul ca aceștia acționează corect în lipsa unui temei legal.

07 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Urmează doar să înțelegeți că acest pas nu este o cale prealabilă obligatorie (dvs ați interpretat astfel) dar este o dovadă/un răspuns la întrebarea instanței, „cum demonstrați refuzul soțului de a divorța la OSC”, astfel dacă nu există o astfel de anexă la cerere se prezumă faptul că sa refuzat... mai detaliat încercarea divorțului la OSC (ceea ce dvs numiți calea prealabilă).

07 november 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Acest "pas" cum l-ați numit, de fapt din punc de vedere al CPC se numește respectarea procedurii prealabile de soluționare extrajudiciară a litigiului, fapt care se pretinde a fi depunerea cererii la OSC.
Or, la OSC după cum știm se depune declarație și dacă unul din soți nu este de acord... mai detaliat nu înseamnă că instanța sau legea îi poate tine forțat în căsătorie dacă nu respectă calea prealabilă!
Nu este necesar de a proba refuzul soțului de a merge la OSC, este absurd. Mai mult ca atât, în cazurile în care instanța atesta ca potrivit legii trebuie respectată calea prealabilă, iar aceasta nu s-a făcut instanța simplu dispune restituirea sau ulterior la cererea scoaterea cererii de pe rol.
Nu trebuie să oferim instanței asemenea dovezi sau asemenea interpretări pentru că aceasta determină crearea unei practici vicioase.
La caz instanța de judecată a vrut dovada faptul ca s-ar fi respectat calea prealabilă de desfacere a căsătoriei la OSC, pe când aceasta nu este o cale prealabilă.
Deja in mai multe instanțe din țară se întâmplă să fie restituie cererile pe acest motiv, personal am avut parte de o încheiere de restituie pe acest motiv înca în 2017 între doi maturi fără copii.

07 november 2018