Divort in RM, cetateni ai Moldovei, stabiliti in Franta

03 october 2020 74

Buna ziua. Dorim cu sotul sa divortam amiabil, avemd un copil minor. Problema este ca suntem casatoriti in Franta (casatoria este transcrisa in RM). Actualmente ambii locuim in Franta si e cam e greu de divortat aici. Prin urmare, dorim sa facem divortul in RM. Care este procedura in asa caz? Este posibil ca cineva sa ne reprezinte interesele in acest divort, adica acesta sa aiba loc fara prezenta noastra. Va multumes anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Desigur că căsătoria poate fi desfăcută în RM.
Aveți 2 posibilități:
1. Veniți ambii în RM și desfaceți căsătoria la notar în baza unui acord sau la Oficiul Stării Civile în baza declarației comune.

2. Dacă nu aveți posibilitatea să vă prezentați în RM, unul din soți urmează angajeze un avocat care... mai detaliat va depune cererea de chemare în judecată și va reprezenta interesele pînă la obținerea certificatului de divorț.

06 october 2020