Divorț la distanță

23 september 2020 90

Soțul e peste hotare și am decis de comun acord să divorțăm. Avem un fiu de 15 ani. Soțul a perfectat la Ambasada Germaniei o declarație prin care își exprimă consimțământul la desfacerea căsătoriei; nu are pretențiii de ordin material; copilul rămâne cu mama, etc. Cum procedez în continuare - merg la Oficiul starii civile? Ce documente trebuie sa prezint?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Mergeți la agenția serviciile publice cu act dvs de identitate și certificatul de căsătorie în original cît și acordul soțului și solicitați perfectarea divorțului.

În caz contrar o altă soluție este prin intermediul instanței de judecată.

25 september 2020