Divort prin judecata

05 january 2022 169

Buna ziua. As dori sa desfac casatoria, avem un copil minor. Sotul nu este de acord cu divortul. Este de asemenea impotriva partajului proprietăţii comune. Daca reusesc sa obtin divortul, cat poate dura cel mult, daca nu se prezinta la judecata? Va rog mult sa-mi trimiteti un model de cerere pentru a depune la instanta de judecata. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în privința divorțului, ca timp, depinde de situație, 2-6 luni, ține de instanța de judecată, poate fi soluționat inclusiv în lipsa unei părți, doar că acest fapt v-a necesita timp.
model găsiți aici https://yavo.md/rom/modele

cît ține de partaj, dacă ține de judecată, ar fi cazul de depus o cerere separată, or acesta... mai detaliat poate dura mult mai mult și se impune cu taxă de stat în cuantum de 3 %, sigur, poate fi solicitat scutirea de la taxă dar depinde de aprecierea instanței.

06 january 2022