Divorț prin procura

07 july 2020 150

Dacă cineva imputernicit prin procura depune cererea de divorț în locul meu la judecătorie, in ce termen va fi examinata aceasta cerere? Daca din cauza pandemiei nu reusesc sa intru in tara la data stabilita pentru examinare, cum pot proceda mai bine? Mentionez ca pe sot nu-l interesează procesul și nici nu are de gand să vina la judecata.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Ce amai eficientă posibilitatea este să vă angajați un avocat că să vă reprezinte în procesul de divorț în absența dvs, or prezența dvs nu va fi obligatorie odată ce va reprezintă avocatul.

Perioada de examinare nu poate fi comunicată concret deoarece depinde de mai mulți factori precum agenda... mai detaliat judecătorului, avocatului ș.a.

Deobicei acestea variază într-un termen de citeva luni.

07 july 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Oxana!

Potrivit Codului de procedură civilă persoanele fizice pot fi reprezentate în instanţa de judecată de către soț/soție, părinți, copii, fraţi, surori, bunei, nepoţi dacă aceștia sînt licențiați în drept și sînt împuterniciți printr-o procură autentificată notarial.

În cazul în care persoana împuternicită nu întrunește aceste condiții nu vă poate reprezenta... mai detaliat în instanță.

Astfel, după cum a menționat colegul doar un avocat / avocat stagiar va putea să vă reprezinte procesul judiciar.

Succes.

07 july 2020