Divort si custodia copilului

08 august 2019 29

Buna ziua. Vreau sa stiu daca parinti divorteaza si au un copil minor, mama vrea ca copilul sa ramana cu ea, dar tata nu permite acest lucru. Cate procente sunt ca mama va castiga procesul si judicatorul va decide ca copilul sa ramana cu ea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

În cazul în care părinții nu au ajuns la un numitor comun referitor la copii și anume în grija cui aceștia rămân după desfacerea căsătoriei determină adresarea în instanța de judecată care va stabili domiciliul minorului care nu a atins vârsta de 14 ani.
Nu vă putem spune care sunt... mai detaliat șansele de câștig în procente precum ne cereți, deoarece totul depinde de circumstanțele concrete ale fiecărui caz în parte.
În atare situații se au iau în considerație următoarele aspecte: ce prezintă fiecare dintre părinți (inclusiv istoria medicală), ocupațiile acestuia, condițiile de trai pe care le poate oferi fiecare dintre părinți, vârsta și sexul copilului, veniturile părinților, etc.

Succes.

08 august 2019