Divort si ipoteca

04 september 2019 172

Recent am procurat un apartament in ipoteca. Acum vreau sa divortez. Nu stiu cum se procedeaza cu ipoteca ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Bunurile cît și datoriile soților din timpul căsătoriei se împart în mod egal între aceștia.
Sigur, sunt posibile alte diverse forme de partajare, totul ține de soți, există sau nu litigiu privind partajarea.
Unul poate renunța integral in favoarea altuia la tot sau doar in parte.
Totul va depinde de situație, cred că... mai detaliat e posibil soluționarea situației pe cale diplomatică fara acțiune în judecată, depinde cine și ce dorește.

05 september 2019