Divort si partajul apartamentului

26 april 2023 61

Buna ziua. Am decis cu sotul sa divortam. Avem un copil minor si un apartament luat in ipoteca. Sotul nu vrea sa imi lase apartamentul ca sa achit eu mai departe ipoteca. Pentru mine este important ca acum copilul sa ramana in apartamentul pe care il considera casa. Exista sanse ca judecata sa decida sa transfere ipoteca pe mine, luand in considerare ca este si un copil minor la mijloc? Vreau sa stiu la ce sa ma astept. Copilul si asa va fi afectat de divortul parintilor si nu as vrea sa-l stresez si cu mutatul la gazda. Va rog mult sa-mi dati un sfat. Multumesc!

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Sumele de bani achitate până acum cu titlu de ipotecă se consideră bun comun și se va stabili 1/2 pentru fiecare (regula generală). Putem negocia cu soțul pentru achitarea 1/2 din suma achitată până acum cu titlu de ipotecă. Referitor la cealaltă parte din sumă care trebuie achitată și... mai detaliat dreptul de proprietate asupra apartamentului - e bun viitor, care nu există la moment . E posibil de solicitat ceea de ați menționat, dar instanța nu va putea schimba condițiile contractuale a ipotecii. Însă, e posibil de stabilit o strategie pentru a ajunge la rezultatul dorit, ținând cont de interesul superior a copilului.

26 april 2023