Divort si partajul casei care e scrisa pe socri

23 march 2018 124

Ajutati-ma, va rog. Suntem in proces de divort, am 2 copii (17 si 8 ani). Am construit casa in ograda la parintii socrii. Copii sunt cu mine, dar eu nu sunt pusa la evidenta. Casa e scrisa pe parintii socri. Spuneti-mi, va rog, mi se cuvine ceva parte din casa? Casa a fost construita cu 17 ani in urma. Rog din suflet sa imi raspundeti, problema e foarte serioasa.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Atât timp cât casa a fost și este scrisa pe socrii dvs juridic nu aveți dreptul la o cota parte din ea întrucât nu se supune regulilor partajului proprietății comune în devălmășie urmare a faptului ca bunul a fost dobândit in căsătorie.

24 march 2018
Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua,
Colegul meu Igor are dreptate. Cu toate acestea dvs. ati putea incerca sa recuperati valoarea acelei jumatati de casa.

24 march 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Sigur, D-nul VIctor are dreptate, doar că urmează să prezentați probele respective, ce dovedesc faptul că ați făcut acea investiție în construcția acestei case și a bunurilor care se află în ea.

24 march 2018