Divort si pensia alimentara

21 october 2018 80

Buna ziua. Sotul a dat la divort si a facut totul practic dupa spinarea mea. Avem 2 copii: de 16 si 9 ani. Acum imi vine o scrisoare pe posta, unde sotul solocita inchierea unui acord privind stabilirea domiciliului copiilor minori comuni la domicilul mamei si inchierea unui acord de a achita pensia alimentara. Soacra i-a facut donatie sotului apartamentul cu o camera 27 m2. Dupa, a fost marit apartamentul de la 27 m2 pana la 57m2. Dar eu si copii nu sunt inscrisa nicaieri nici in cartea de imobil, plus sotul la orice moment striga ce ne va alunga din casa pe toti. As vrea sa stiu daca copilasi nu vor ramane pe drumuri, avand el donatia de la soacra pe 27 de m2, cu restul constructiei cum se procedeaza? Nu am idee: sa semnez contractul care mi-a venit pe posta sau nu, mi-e frica sa nu ramanem pe drum. Imi cer scuze dar nu prea stiu legile. O zi buna!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună D-na Elena,
Întrucât apartamentul a fost primit ca donație îi aparține soțului, însă marirea suprafeței acestuia a avut loc din mijloacele bănești comune și ați putea solicita 1/2 din valoarea îmbunătățirilor aduse bunului.

Referitor la pensia de întreținere va recomand sa va adresați în instanța de judecată să solicitați pensie pentru... mai detaliat fiecare dintre copii și imediat ce obțineți hotărârea judecătorească mergeți la un executor judecătoresc și o puneți în executare.

Varianta care o propune tatăl copiilor se poate face, însă la notar și oricum apar ulterior întrebări.

Cred ca ați avea mai multe șanse dacă va adresați în instanța de judecată.

Aici pe site la rubrica modele o sa găsiți o cerere de chemare în judecată tip privind încasarea pensiei de întreținere pentru copii.

21 october 2018