Divorț și pensie alimentara pentru 3 copii

10 march 2019 125

Buna ziua! Va rog mult sa mă ajutați!! Suntem în căsnicie de 16 ani. Avem 3 copii: de 15, 10 și 4 ani. Soțul de câteva luni locuiește separat, plecând din familie într-o perioadă delicată, nejustificat. Apoi am aflat că locuiește cu alta persoana. Eu mă aflu în perioada de tratament postoperatorie (tumoare la creier). Cu copiii stam in casa care aparține mamei soțului.
La toate tratamentele țin piept singura și cu ajutorul celor apropiați. Toată perioada aceasta, am fost agresata emoțional, chiar și fizic, plus copiii suferă enorm, mai ales când tata lor, fiind încă în căsătorie, iese cu copiii sa petreacă timpul cu persoana cu care mă înșeala, neținând cont de părerea lor. După care copiii au un comportament diferit, agitație, plânsete etc.
Mă simt neputincioasă la moment și neprotejata! Nicio siguranță! Plus sunt deja amenințată că va lua copii, fiindcă nu sunt capabila. Vreau sa intentez divorțul și nu sunt sigură prin ce modalitate. Ca să fie cât mai pașnică procedura și să-l aduc pe soț la o înțelegere amiabilă, corecta, mai ales in folosul copiilor. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Silvia,

Reieșind din cele expuse de către Dvs poate ca ar fi cazul să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere de desfacere a căsătoriei și încasare a pensiei de întreținere in mărime de 1/2 din salariu și alte venituri lunare ale soțului.

Accesînd link-ul de mai jos... mai detaliat vedeți modele de cereri.
https://yavo.md/rom/modele

10 march 2019