Divort si stabilirea domiciliului copilului

26 september 2022 182

Buna ziua. Fiica mea vrea sa divorteze. Noi locuim in Transnistria, dar sotul fiicei e din Chisinau. Acesta este violent. Un avocat din Chisinau i-a spus fiicei ca trebuie sa locuiasca in Moldova ca sotul sa nu-i ia copilul. Este corect?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Advocate trainee

Bună ziua. În urma desfacerii căsătoriei, urmează a fi determinat domiciliul copilului minor cu unul din părinți. Faptul că mama copilului locuiește împreună cu copilul în transnistria, nu face diferență în cazul în care instanța urmează să determine domiciliul copilului minor.

27 september 2022