Divort cetatean moldovean si strain

03 march 2021 97

Buna. Eu sunt cetatean moldovean, iar sotia e romanca. Ne-am casatorit in Romania, dar eu am transcris certificatul de casatorie in Republica Moldova. Sotia nu doreste sa divorteze, iar eu nu pot sa merg in Romania. Pot sa obtin divortul prin judecata aici, in Moldova, cu certificatul de casatorie moldovenesc?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Da, doar ca va urma sa recunoașteți divorțul ulterior in RO

03 march 2021

Ce ar insemna asta sa "recunosc" divortul in Romania?

04 march 2021
Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Trebuie să transcrieți certificatul de divorț în România, dacă o să aveți nevoie. Desfacerea căsătoriei are efecte și pentru România.

05 march 2021