Divorțul și contract cu avocat

01 november 2019 132

Bună ziua. Vreau să divorțez și am nevoie de serviciile unui avocat. Mi s-a spus că trebuie să închei contract și că banii pe care îi voi achita în temeiul acestui contract îi voi putea recupera de la soț după pronunțarea hotîrârii. Vreau să știu dacă e adevărat că voi putea recupera toată suma plătită avocatului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La caz, in sensul recuperarii sumei, ultimul cuvânt este a judecàtorului, acesta poate dispune restituirea cheltuielilor de judecată parțial sau total, este o situație subiectivă. Regula generala, cel ce pierde cauza, suporta cheltuielile sau despăgubește cheltuielile efectuate.
Aveți nevoie de avocat doar in cazul in care nu puteți desinestatator sa va... mai detaliat aparați interesele, sau nu cunoașteți procedura.
Daca parțile sunt de acord cu divorțul, pot desface casatoria la organul de stare civilă sau notar.
Doar cazurile de litigiu, sau lipsa unei părți, va obliga sa va adresați in instanta de judecata.

02 november 2019