Documente pe casa

17 october 2022 179

Buna! Mamei i-a ramas o casa de la parintii ei, dar si ea a decedat si am ramas eu sa am grija de casa mentionata. Nu avem niciun fel de documente pe casa. Fratele este stabilit in Rusia si zice ca nu are nevoie de bunul in cauza. Ce trebuie sa fac ca sa perfectez documentele pe casa pe numele meu? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Cind a decedat mama?
La caz, in general urmeaza sa vă adresați la notar peru deschiderea dosarului succesoral.
Actele pot fi restabilite, insa in dependență de deces procedura poate varia.
Totodată in dependență de date, apare necesitatea de a incadra și pe frate vu o declarație de refuz.

18 october 2022