Documente românesti copilului

30 september 2019 87

Buna ziua. Vreau să-i fac copilului documente românești, însă tatăl copilului nu vrea sa dea acordul. Nu am fost si nici nu suntem căsătoriți, dar copilul poarta familia lui. Ce pot sa fac in cazul acesta? Cum pot sa depun dosarul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Urmează să contractați un avocat din România cu experiență în asemenea gen de litigii pentru a-l acționa pe tatăl copilului în instanța de judecată.
Acțiunea urmează a fi introdusă fie la instanța de judecată în raza căreia își are domiciliul tatăl pe teritoriul României, fie la instanța de judecată competentă din... mai detaliat București.
Instanțele de judecată din Republica Moldova nu sunt competente să examineze asemenea litigii.

30 september 2019