Долевая собственность

13 august 2021 53

Могу ли продать свою долю (1/2) в квартире, если второй собственник не желает продавать квартиру?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Posibil, doar că urmează să respectați dreptul de preempțiune al coproprietarului.
Alta metodă sa vindeți inreg imobilul, sau sa rascumparați cota celuilalt coproprietar.
Daca nu este posibil de obținut o soluție, vinzarea poate avea loc prin intermediul instanței de judecată, indiferent de acordul celuilalt coproprietar.

14 august 2021