Долговая расписка

03 february 2022 82

Добрый день. Есть долговая расписка заверенная нотариусом, сумма 14 000 евро. Если я подам в суд, а у человека вообще ничего не числится за собой, и ничего нет на счетах, что в таком случае ему грозит? Могу ли я что-то из этого извлечь?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Привет Иван/ вам необходимо о браться в суд, у вас в распоряжение 3 года. Пусть будет вынесено решение суда, потом будите подавать суд. исполнителю. Должник будет искать деньги, т.к. его заставит оплачивать вам долг.

03 february 2022
  • Advocate

......dacă va fi o hotărâre judecătorească, în cadrul procedurii de executare a hotărârii judecătorești, executorul judecătoresc poate să-l anunțe în căutare, dacă nu se cunoaște locul de aflare, eventual, îi aplică anumite interdicții....verifică dacă este salariat, fondator de întreprinderi, adică identifică toate veniturile acestuia............ulterior, dacă el se eschivează, poate solicita... mai detaliat inițial atragerea la răspundere contravențională pentru eschivarea de la executarea hotărârii judecătorești, .......ulterior, dacă continuă să se eschiveze, se poate de solicitat atragerea la răspundere penală pentru neexecutarea intenționată a hotărârii judecătorești......dacă se vrea, atunci, atât executorul judecătoresc, cât și organul de urmărire penală pot face investigații mai serioase de unde debitorul obține surse de venituri, în caz că obține venituri ilegale/neoficiale pentru supraviețuire și demonstra eschivarea debitorului cu rea-credință de la executarea hotărârii judecătorești............................dar dacă nu înaintezi cerere de chemare în judecată, atunci nu ai nici o posibilitate legală de influențare a debitorului pentru a întoarce împrumutul...........mai pe scurt......

03 february 2022