Должен ли владелец банковского счёта декларировать поступления (не из-за рубежа) на свой счёт как доход?

05 november 2019 32

Добрый день. Скажите, пожалуйста, должен ли владелец банковского счёта декларировать поступления (не из-за рубежа) на свой счёт как доход? Мой друг поставил деньги мне на счёт чтобы я заказал ему музыкальную аппаратуру. Второй друг поставил тоже не малую сумму для заказа автозапчастей для своей машины. Должен ли я декларировать эти суммы и платить с них какой-то налог?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Pentru a obține o consultație corectă referitor la veniturile impozabile vă recomandăm să vă adresați la Serviciul Fiscal de Stat care oferă consultații gratuite.
Nu este necesar să le divulgați numele și prenumele Dvs. sau a prietenilor Dvs. pe care îi ajutați.

05 november 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu se declara faptul alimentarii contului bancar, in sine. Si nici existenta mijloacelor banesti la cont.
Se declara, eventual, veniturile obtinute, in conditiile si termenele prevazute de Codu Fiscal (nu la fiecare alimentare a contului).
De obicei, Bancile permit alimentarea conturilor de catre alte persoane, in limita anumitor... mai detaliat sume (aprox. echivalent 1000€).
Acestea sunt considerate donatii.
Daca sumele respective provin din activitatea Dvs si constituie un venit - doar in acest caz va trebui sa le declarati atunci cand veti depune declaratia.
In cazul descris de Dvs nu vad necesitatea de a declara sumele respective.

05 november 2019